ביטוח רכב הוא ביטוח המורכב משלושה סוגי ביטוח שונים: ביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג'. כל אחת מהפוליסות הללו באה לכסות היבטים שונים הנוגעים לרכב ולשימוש בו. מה כל אחת מהפוליסות הללו מכסה וכיצד נקבע כמה עלינו לשלם תמורת הביטוח?

 

ביטוח חובה לרכב - כיסוי לפגיעה גופנית בתאונות דרכים

ביטוח חובה לרכב הוא הביטוח היחיד אותו הנהגים מחויבים לשלם. ביטוח חובה מכסה תשלום עבור הוצאות שנגרמות בגין פגיעה גופנית ונפשית כתוצאה מתאונת דרכים. הפוליסה מסה לא רק את הנהג עצמו אלא גם את נוסעי הרכב האחרים וכן הולכי רגל ורוכבי אופניים אשר היו מעורבים בתאונה.

חישוב פרמיית ביטוח החובה נקבעת בהתאם לסיכוי כי הרכב יהיה מעורב בתאונת דרכים אשר תביא לנפגעים. לא כל חברת ביטוח משתמשת באותם פרמטרים לחישוב עלות הפרמיה אולם הגורמים המקובלים הם:

גיל הנהג – נהגים צעירים נוטים להיות מעורבים יותר בתאונות דרכים בצורה משמעותית. עלות פוליסת ביטוח עבור נהגים צעירים (לרב עד גיל 24) יקרה ב- 30% לערך מפוליסה רגילה. ישנן חברות ביטוח אשר מאפשרות התקנת מערכות בטיחות ומערכות מונעות תאונה בתמורה להוזלת עלות הביטוח או מבטחות "לפי שעה" ובכך מקטינות את עלות הביטוח לצעירים.

ותק הנהיגה – גם נהגים חדשים עם ותק של מתחת לשנה או שנתיים בנהיגה נמצאים בסיכון מוגבר.

מין הנהג – נשים נוטות להיות מעורבות פחות בתאונות מגברים ולכן מקבלות לעתים הנחות בעלויות פוליסות ביטוח חובה.

היסטוריה של תביעות – נהגים שהוכח כי בשלוש השנים האחרונות נהגו בזהירות ולא הגישו תביעות לחברת הביטוח זוכים על פי רב בהנחות בביטוח הרכב.

היסטוריה של שלילות רישיון – לנהגים כלו, מצד שני, הביטוח עלול להתגלות כעסק יקר במיוחד.

 

ביטוח מקיף לרכב - כיזוי לנזק שנגרם לרכב עצמו

ביטוח מקיף אינו חובה על פי חוק. במידה ונרכש עבור רכב 4 גלגלי פרטי השוקל עד 4 טון, קיימת פוליסה תיקנית מחייבת בה חברות הביטוח חייבות לעמוד. ביטוח מקיף מכסה נזקים שנגרמו לרכב עצמו גם בעת תאונה אבל גם בשל סיבות נוספות כנזקי טבע (שריפה, שטפון התפוצצות וכדומה) וגם בשל גניבות וניסיונות פריצה לרכב.

בגלל אופי הביטוח, מלבד כל הגורמים בהם מתחשבים לחישוב פרמיית ביטוח החובה אשר נלקחים בחשבון גם כאן, ישנם גורמים נוספים הנלקחים בחשבון בחישוב עלות הפרמייה:

סוג הרכב וגילו – רכבים מסוימים "גניבים" יותר מאחרים. בעבור רכבים אלו, מחירי פוליסות ביטוח מקיף יקרות יותר.

נפח המנוע ומחיר הרכב – ככל שנפח המנוע גדול יותר כך מחירי הרכב עולים. כיוון שתיקוני רכב וכיסוי "טוטאל לוס" עומדים ביחס ישיר למחירו של הרכב, ככל שמחיר הרכב מאמיר, כך גם פוליסת הביטוח המקיף אשר נדרש לשלם עבורה.

אופן השימוש ברכב – עבור רכב המשמש לעבודה, למשל, נדרש לשלם סכומים גבוהים יותר עבור ביטוח מקיף.