תמרור החלקה
תמרור סכנת החלקה

מבחן התיאוריה מתבסס על תקנות התעבורה. התקנות מפרטות את כל הנחיות ההתנהגות לעוברי הדרך. התקנות מהוות את הבסיס לכל תורת הנהיגה ועל פיהם לומדים לנהוג תלמידי הנהיגה. את הלימוד המסודר המהווה בסיס למבחן התיאוריה ניתן ללמוד במולטימדיה או בספר הלימוד המבחן החדש.

שאלת תיאוריה ממאגר מבחני תיאוריה של משרד התחבורה

בחלק זה נלמד את ונבין את לימודי התיאוריה דרך ההסבר לשאלות המבחן האמיתי.

דרור תלמיד נהיגה מאשדוד שואל למה יש כבישים מסוכנים ? איך תמרור יודע שיש סכנת החלקה, אם הוא כל הזמן מוצב שם?

שאלה 467  ממבחן התיאוריה

 כיצד תנהג על פי התמרור ?

‏א.      נהג מהר בנתיב הימני.

‏ב.      שלב להילוך גבוה.

‏ג.       האט בעדינות והימנע מבלימת פתע ומפנייה חדה.

‏ד.      נהג בנתיב הימני ועקוף במהירות.

 

הסבר הפיתרון

בשלב זה, הפיתרון כבר ברור. משולש אדום = תמרור אזהרה. הציור בפנים רכב מחליק, הוא מה שנזהרים ממנו, אז ממה נזהרים? כביש חלק עוברים לנהיגה זהירה, האטת מהירות, בלימות עדינות ופניות מבוקרות.

הציור ברור, מה שלא ברור זה האם הכביש חלק תמיד, למה יש כביש חלק ומי אחראי על הכביש החלק? נהיגה זה לא משטח החלקה או ספורט אתגרי, הנהג רוצה להגיע הביתה בשלום ולא להשתתף במרוץ  מכוניות בתנאים קשים. כדי לסבר את האוזן או להעלות את מפלס העצבים הרי הנחיות הצבת התמרורים: התמרור יוצב במקום בו צפוי להיות חומר שמנוני שנשפך על הכביש, הצטברות של מים על פני הכביש או מצב פיזי ירוד של המיסעה.

ההיבט המשפטי

על המדינה לדאוג לבטיחות אזרחיה ובמיוחד משתמשי הדרך. עצם הצבת התמרור, מעיד כי המדינה כשלה בסלילת הכביש והוא מהוה עילה לתביעה במקרה של תאונה. עלות התאונה למדינה עולה לאין שעור מסלילת כביש בטוח וזה מעבר לסבל האישי העלול להיגרם. הגיע הזמן שתביעה ייצוגית תוגש כנגד המדינה לגבי כל אותם כבישים בהם מוצב התמרור. הנהג משלם מיסים רבים ובתמורה הוא זכאי לכבישים בטוחים ולא לסכנת החלקה.

כיצד מתנהגים ?

בכל מצב בו תנאי הכביש עלולים ליצור החלקה, מצב בו אחיזת הצמיגים באספלט הכביש נחלשים, חובה להאט את מהירות הנסיעה ולהימנע מפעולות חדות כמו פניות או האצות.

דרור תלמיד הנהיגה מאשדוד צודק החלקה היא מצב זמני שנוצר מתנאי דרך בהם יש לטפל, כמו נזילת שמן על פני הכביש ולא בעזרת תמרור המוצב דרך קבע ולכאורה פוטר את הרשות שהציבה אותו מאחריות לטיפול במצב המסוכן הנחיות ההצבה חייבות להכיל את זמניות ההצבה.

C כל הזכויות שמורות

אודות הכותב - איתמר לוין מורה ומרצה ללימוד תיאוריה. מוציא לאור של ספרי לימוד תאוריה, מולטימדיה - למד נהיגה בדרך הקלה, למד תיאוריה ללא קריאה.