כללי אתיקה בסיסיים

מבחן הנהיגה הוא מבחן אישי. לרוב ברכב נמצא הבוחן, היושב במושב ליד התלמיד ושני תלמידי נהיגה נבחנים. אחד מהתלמידים נוהג במשך כ 20 דקות והתלמיד השני יושב מאחור. במחצית המבחן התלמידים הנבחנים מתחלפים.

בוחן נהיגה הוא מורה לנהיגה, שעבר קורס בוחנים מיוחד, בו למד את תורת המבחנים, ובמיוחד למד כיצד להעריך ולבחון תלמידי נהיגה במבחן המעשי –הטסט.

בחלק זה נעסוק בהיבטים שונים של מבחן הנהיגה, על פי מבט הבוחן והנחיותיו.

פרק א. החלטותיו של בוחן הנהיגה:

החלטות בוחן הנהיגה יהיו על פי:

ג.        לא יהיו בהם שיקולים זרים, ללא משוא פנים, ללא דעות קדומות, ללא אפליה כלשהי של דת, גזע מין או לאום – הוראה זו ברורה וקל לבדוק אם היא מיושמת. על הבוחן להתנהג בצורה הוגנת שווה ונקייה כלפי כל הנבחנים. על הבוחן אסור להעיר כל הערה הנוגעת לנבחן, לא להיותו גבר או אשה ובודאי לא למוצאו. על פי חוק כל טענה של אפליה על רקע גזע, דת או מין היא חמורה במיוחד. במידה ותלמיד הנבחן במבחן המעשי, יטען לאפליה על רקע דת גזע מין או לאום, טענתו תיבדק במלוא הרצינות, וסביר כי יערך בירור מקיף. חשוב לתלמידים לזכור כי חל איסור מוחלט לטעון טענות שוא בנושא רגיש שכזה. המידה ויתברר כי הטענה היא טענת שווא, סביר שהבוחן יטען ללשון הרע.

c כל הזכויות שמורות 
אודות הכותב - איתמר לוין מורה ומרצה ללימוד תיאוריה. מוציא לאור של ספרי לימוד תאוריה, מולטימדיה - למד נהיגה בדרך הקלה, למד תיאוריה ללא קריאה.