היצמד לימין
תמרור 145

מבחן התיאוריה מתבסס על תקנות התעבורה. התקנות מפרטות את כל הנחיות ההתנהגות לעוברי הדרך. התקנות מהוות את הבסיס לכל תורת הנהיגה ועל פיהם לומדים לנהוג תלמידי הנהיגה. את הלימוד המסודר המהווה בסיס למבחן התיאוריה ניתן ללמוד במולטימדיה או בספר הלימוד המבחן החדש.

שאלת תיאוריה ממאגר מבחני תיאוריה של משרד התחבורה

בחלק זה נלמד את ונבין את לימודי התיאוריה דרך ההסבר לשאלות המבחן האמיתי.

רועי תלמיד נהיגה מירושלים לא מבין למה בכלל צריך את התמרור. לדעתו זה עוד תמרור מיותר שרק מבלבל את הנהגים.

שאלה 473  ממבחן התיאוריה

 מה פירוש התמרור ?

‏א.      מספר הנתיבים בכביש הולך וגדל.‏

‏ב.      תנועה דו-סטרית לפניך.‏

‏ג.       מותר לך לנסוע בכל נתיב בכביש.‏

‏ד.      לך יש זכות קדימה על פני כלי הרכב המתקרבים ממול.

הסבר הפיתרון

בשלב זה, הפיתרון כבר ברור. משולש אדום = תמרור אזהרה. הציור בפנים הוא מה שנזהרים ממנו, אז ממה נזהרים?

התשובה לרועי תלמיד הנהיגה מירושלים פשוטה, היא נמצאת בהגדרת התמרור, "תנועה דו-סטרית לפניך" סביר היה שיהיה כתוב "כביש דו-סטרי לפניך". אם כך למה כתוב תנועה ולא כביש? כביש הוא מבנה הכביש ולמי הוא מיועד. תנועה מתייחסת למי שנוסע בכביש.

למה תנועה ולא כביש ?

זו בדיוק מהות התמרור. התמרור מזהיר מפני תנועה דו-סטרית בכביש שלכאורה הוא חד סטרי. תמרור אזהרה כשמו נועד להזהיר ממשהו לא צפוי, מצב המשתנה לפתע. המקרה שלנו התמרור מוצב במקום בו כביש חד-סטרי הופך לדו-סטרי ללא כל אתרעה או סימן. הסכנה היא התנועה הדו-סטרית או ליתר דיוק התנועה מהכיוון הנגדי.למשל כאשר דרך דו- מסלולית-דרך שבה שני כבישים חד-סטריים המופרדים בשטח הפרדה הופכת לדרך חד מסלולית שהיא כביש דו-סטרי כלומר תנועה לכיוונים הפוכים באותו כביש.

C כל הזכויות שמורות

אודות הכותב - איתמר לוין מורה ומרצה ללימוד תיאוריה. מוציא לאור של ספרי לימוד תאוריה, מולטימדיה - למד נהיגה בדרך הקלה, למד תיאוריה ללא קריאה.