מהירות הרכב היא עניין קריטי ומכריע כאשר דובר בכללי נהיגה. דגשים רבים נשענים על סוגיית המהירות, המשפיעה כל כך על אלמנטים רבים באופי הנהיגה, ובאופן בו הנהג מצליח לשלוט על רכבו ולהיות מודע לחלוטין למהלכים בהם הוא נוקט בעת הנהיגה. המהירות משפיעה הן על קליטת המידע של הנהג, בעת שהוא עובר תמרורים, רמזורים, גורמים משפיעים על הנהיגה כמו הולכי רכל ורוכבי אופניים. בנוסף, מהירות יכולה להשפיע על מהירות התגובה של הנהג, אשר מקבל את המידע שעליו להגיב אליו במהירות מסוימת, הוא מיד יצטרך להגיב, וכאשר הרכב נמצא במהירות גבוהה לא תמיד התגובה היא מהירה מספיק. אם לא די בכך, גם הרכב עצמו מושפע משמעותית ממהירות הנסיעה, וכאשר הוא נוסע מהר, כך התגובה שלו גם לאחר שהנהג הבין מה עליו לעשות – היא יעילה פחות. רכב הנוסע במהירות 100 קמ"ש נזקק למטרים רבים יותר של מרווח מאשר רכב אשר נוסע במהירות 50 קמ"ש, ההבדלים לפעמים הם קריטיים.

מקומות נוספים בהם יש להאט את הנסיעה

בנוסף למקומות שהורחבו כאן במאמר קודם, כגון קרבה לבעלי חיים, עלייה תלולה או התקרבות למעבר חציה, יש עוד מקומות שבקרבתם יש להאט את הרכב משמעותית כדי להקטין את הסכנות הכרוכות להימצאות רכב באזורים אלה. יש לעבור על כלל התמרורים המפורטים באתר למד כדי לשנן את כולם, כך למשל על הנהג לנהוג משנה זהירות כאשר הוא מתקרב למסילת ברזל, שמחסומה יכול להיסגר כל רגע ולחסום את דרכו של הנהג לעבור, הנהג צריך להיות מודע לכך ולהיות מוכן לתרחיש שכזה.

קרבה לילדים

הורחב כאן מעט על הנושא במאמרים קודמים, אך יש לשים דגש על כך שבכל מקום בו יש קרבה לילדים או אפשרות לילדים שיתרוצצו, יש להאט משמעותית. כך בקרבה לרכב המוריד ילדים, או בקרבה לגני ילדים, עצם ההימצאות של גורמים אלה בסביבת הרכב היא מהווה סכנה ויש למזער אותה על ידי האטה.