טלפון בנהיגה
טלפון בנהיגה - אסור גם במבחן נהיגה

השימוש במכשיר טלפון ואמצעי תקשורת שונים

כפי שכבר הוסבר במאמרים קודמים, מבחן הנהיגה הוא מבחן אישי. ברכב נמצא הבוחן, היושב במושב ליד התלמיד ושני תלמידי נהיגה נבחנים. אחד מהתלמידים נוהג במשך כ-20 דקות והתלמיד השני יושב מאחור. במחצית המבחן התלמידים הנבחנים מתחלפים.

בוחן נהיגה הוא מורה לנהיגה, שעבר קורס בוחנים מיוחד, בו למד את תורת המבחנים, ובמיוחד למד כיצד להעריך ולבחון תלמידי נהיגה במבחן המעשי –הטסט.

בחלק זה מתייחסים לאופן ההתנהגות של הבוחן לתלמיד הנבחן בזמן מבחן הנהיגה.

פרק ב. ריכוז הבוחן:

ב.      במהלך הבחינה על הבוחן להימנע מהפעלה או משימוש ברדיו או במכשיר קשר כלשהו, בזמן ביצוע הבחינה ואסור לו לענות לקריאה טלפונית. על הבוחן להימנע באופן מוחלט מאכילה או עישון בזמן ביצוע המבחן. (או בזמן החלפת התלמידים). בזמן הבחינה אסור לבוחן לקיים שיחה עם הנבחן או עם מורה לנהיגה באם המורה נמצא ברכב המבחן. אסור לבוחן לעסוק בנושא אחר מלבד ריכוז בביצועי הנבחן בבחינה הבוחן חייב להתרכז במבחן המעשי בנבחן ובאירועי המבחן באופן מוחלט. מעבר לכבוד אותו עליו להפגין כלפי הנבחן, חשוב שהבוחן יתרכז במהל המבחן. המבחן מתרחש בזמן 'אמת' טעות אפשרית של הנבחן –תלמיד הנהיגה, עלולה לגרום למצב סכנה, ומאידך בדרך יתכנו מצבי חירום, כמו קפיצת ילד לכביש או עקיפה מסוכנת של רכב, שתלמיד נהיגה יתקשה בתגובה.

חשוב לזכור -  הנבחן הוא תלמיד נהיגה שעדיין אינו בעל רישיון. על הבוחן חלה אחריות מוחלטת לכל מה שמתרחש ברכב הנבחן. טענה של התלמיד יטען כי הבוחן דיבר בטלפון בזמן מבחן, היא עילה לפסילת המבחן ועריכת מבחן חוזר.

C כל הזכויות שמורות 
אודות הכותב - איתמר לוין מורה ומרצה ללימוד תיאוריה. מוציא לאור של ספרי לימוד תאוריה, מולטימדיה - למד נהיגה בדרך הקלה, למד תיאוריה ללא קריאה.